O czym trzeba pamiętać, przeprowadzając proces sprowadzania zwłok z zagranicy?

Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem nadzwyczaj trudnym oraz powiązanym z nieprzyjemnymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtenczas, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się wtenczas na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma wobec tego nic niepokojącego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są stosowane do transportu zwłok?

Obecne przepisy honorują transport zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Warto pamiętać, iż środek transportu w wielu przypadkach wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. W co niektórych wypadkach nie ma jednak tańszej alternatyw. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zbyt rozległy. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Wolno postawić na klasyczny karawan, co pozwala o wiele obniżyć koszty.

Co jest wymagane do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Aby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, trzeba dopełnić kilku formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wówczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie gwarantujące sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się także bliscy boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź też wścieklizną – zaświadczenia mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Z jakiego powodu należałoby skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, właściwym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, klarownie wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, by sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody firma zadba o to, by wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To pierwszorzędny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *